Haber

İsrail, Gazze’deki Filistinlileri güneye göç etmeye zorluyor

İsrail ordusu, yoğun saldırı altında tuttuğu Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki dört bölgede daha Filistinli sivilleri güneye göç etmeye zorluyor.

İsrail ordusu Gazze’nin kuzeyinde yoğun bombardıman ve saldırılarla can kayıplarını artırırken, Gazzeli sivilleri göçe zorlamaya devam ediyor.

Ordu Sözcüsü Avichay Adraee, X sosyal medya platformuna yaptığı Arapça açıklamada, İsrail’in saldırılarını yoğunlaştırdığı Gazze’nin kuzeyindeki dört bölgede yaşayan Filistinli sivillerden evlerini terk etmelerini istedi.

Adraee, nüfusun yoğun olduğu Cibaliya, Deraj, Tuffah ve Shucaiyye bölgelerinde yaşayanlara, İsrail ordusunun “güvenli” olduğunu iddia ettiği Selahaddin Yolu’nu kullanarak “bölgeyi derhal boşaltmaları” çağrısında bulundu.

Açıklamada, bölgedeki sivillere yerel saatle 16.00’ya kadar evlerinden çıkıp Gazze’nin en güneyine gitmeleri için süre tanındı.

İsrail, dün yaptığı açıklamada, Gazze’nin kuzeyindeki Cibaliya ve Zeytun bölgelerine saldırılar düzenlediğini, çok sayıda evin hasar gördüğünü, savaş uçakları ve topçu birliklerinin gece boyunca Zerka ve Cibaliya’da yoğun saldırılar gerçekleştirerek ölüm ve yaralanmalara yol açtığını duyurmuştu. .

İsrail ordusu, “güvenli bölge” ilan ettiği Gazze’nin güney kesiminde de saldırılar gerçekleştiriyor. İsrail savaş uçakları Han Yunus, Nusayrat ve El Burayj mülteci kamplarına ağır saldırılar düzenleyerek 40’tan fazla Filistinliyi öldürdü.

Hükümetin Gazze Medya Ofisi de, İsrail’in Gazze Şeridi’nin güneyine doğru “güvenli” ilan ettiği yollarda yerinden edilmiş yüzlerce Filistinlinin cesetlerini gösteren görüntüleri yayınladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu