Yaşam

Araştırma: Günde 4,5 dakika şiddetli fiziksel aktivite kanser riskini azaltabilir

Euronews’e göre, Sidney ÜniversitesiAraştırmacılar, günlük şiddetli fiziksel aktivite ile kanser riski arasındaki ilişkiyi incelediler.

7 yıldır spor yapmayan 22 binden fazla kişinin gözlemlendiği çalışmada,Günde 4,5 dakikalık yoğun fiziksel aktivitenin fiziksel aktiviteye bağlı kanser türlerine yakalanma riskini yüzde 32’ye varan oranlarda azaltabildiği belirlendi.

Araştırmacılar, D. Dünya Sağlık Örgütü’DSÖ’nün (WHO) fiziksel aktivite ile ilişkili olduğunu bildirdiği 13 kanser türünün incelemelerine ek olarak, katılımcıların genel kanser risk oranlarını da gözlemledi.

Kanser öyküsü olan bireyler çalışmaya dahil edilmedi. Çalışmaya katılan kişilerin aktiviteleri, hareketi ölçen bileğe takılan cihazlar aracılığıyla takip edildi.

Boş zamanlarında antrenman yapmayan ve haftada ortalama bir kez yürüyüş yapılan çalışmanın yaş ortalaması 62 olarak gözlemlendi.

Sydney Üniversitesi Öğretim Üyesi ve araştırmacı Emmanuel Stamatakis, daha önce yapılan araştırmaların antrenman yapmayan bireylerde kansere yakalanma riskinin daha yüksek olabileceğini ortaya koyduğunu belirterek, bu araştırmada, ” profesyonel olmayan yoğun egzersiz“Formatlara odaklanıyoruz” dedi.

Stamatakis,” Çoğu orta yaşlı insanın düzenli egzersiz yapmadığını ve bu durumun onları kanser riskini artırdığını biliyoruz. Bununla birlikte, fiziksel aktivite izleyicileri gibi teknolojilerin ortaya çıkmasıyla, kısa süreli fiziksel aktivitelerin günlük yaşamdaki etkisini inceleyebiliriz.”ifadelerini kullandı.

Yoğun barınma işi, hızlı yürüme ve merdiven çıkma gibi kısa süreli aktivitelerin incelendiği çalışmada araştırmacılar, fiziksel aktivitenin artmasıyla faydanın arttığına dikkat çekti. Konuşma konusundaki etkinliklerin çoğunun yaklaşık bir dakika sürdüğü belirtilmiştir.

İncelenen bireyler arasında, 2 bin 356 kanser vakası teşhis edildi.

Araştırmanın sonuçları “JAMA Oncology” dergisinde yayınlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu