Ekonomi

AB’den atık ihracatına ilişkin yeni kararlar

Avrupa Konseyi, üye ülkeler ile Avrupa Parlamentosu (AP) arasında müzakere edilen ve atık yönetimi kurallarının güncellenmesini içeren yönetmelik üzerinde anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Buna göre sorunlu atıkların AB dışına sevkiyatı azaltılacak. Atık ihracat prosedürleri ve uygulamaları Birliğin döngüsel ekonomi hedeflerini yansıtacak şekilde güncellenecektir.

Atıkların uluslararası taşımacılığının insan sağlığına ve çevreye tehdit oluşturmaması sağlanacaktır.

AB’den üçüncü ülkelere atık ihraç edeceklerin nakliye, varış ve transit ülkelerine bildirimde bulunmaları ve bu ülkelerden yazılı onay almaları gerekecek.

AB ülkelerinin plastik atıklarını OECD üyesi olmayan ülkelere ihraç etmesi yasaklanacak. Yasak, düzenlemenin yürürlüğe girmesinden 2,5 yıl sonra uygulamaya konacak.

Kapasite gereksinimi

AB’nin atık göndereceği yabancı ülkelerde bu atıkları işleyecek veya geri dönüştürecek tesislerin bulunması ve bu tesislerin bağımsız kuruluşlar tarafından denetlenmesi gerekecek.

Tehlikesiz bazı atıkların AB’den OECD üyesi olmayan ülkelere gönderilebilmesi için söz konusu ülkenin atıkları çevre dostu bir şekilde işleme kapasitesine sahip olması gerekecek.

Bu aşamadan sonra söz konusu düzenleme, AP ve üye ülkelerin onayının ardından AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanarak yürürlüğe girecek.

AB’nin atık ihracatının yaklaşık yarısı, atık yönetimi kuralları olmayan veya zayıf olan OECD üyesi olmayan ülkelere yapıldı. Yeni kurallar buna son vermeyi amaçlıyor.

haber-sur.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu